Cora, Asteroid i inne... Eryka Trzewik Drost, Jan Sylwester Drost - porcelana i szkło

niedziela, marca 22, 2020


 W czasie ubiegłorocznych wakacji miałam przyjemność uczestniczyć w wystawie Muzeum Śląska Opolskiego
Cora, Asteroid i inne... Eryka Trzewik Drost, 
Jan Sylwester Drost - porcelana i szkło
 

Poniższy opis pochodzi ze strony współorganizatora wystawy: Gminnej Biblioteki Publicznej w Pokoju

Eryka i Jan Drostowie, absolwenci Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, to wybitni polscy projektanci szkła, Eryka Trzewik-Drost projektowała także porcelanę. Przez kilkadziesiąt lat zawodowo związani byli z Hutą Szkła Gospodarczego „Ząbkowice”. Dzięki ich talentowi i wyobraźni szkło prasowane, uznawane wcześniej za bezwartościowe, osiągnęło europejski poziom artystyczny i jest dziś obiektem pożądania wielu kolekcjonerów. W latach 60. – 80 XX w. zaprojektowali wiele wzorów, które cieszą się dziś powszechnym uznaniem – do najsłynniejszych należą: Asteroid, uznany przez prof. Irmę Kozinę za jedną z ikon śląskiego dizajnu, a także Radiant, Diatret, Cora czy Conti.
Jako znakomici projektanci szkła są znani w Polsce i szeroko poza jej granicami, ich projekty pokazywano w wielu miejscach, nigdy jednak nie mieli wystawy w naszym regionie. Obojgu im bardzo zależało na ekspozycji w tym właśnie miejscu. Wystawa pomyślana została więc jako indywidualny, specjalny pokaz plonu wieloletniej pracy Eryki Trzewik-Drost i Jana Sylwestra Drosta na ich rodzinnym terenie – oboje urodzili się na Opolszczyźnie (pani Eryka w Pokoju, pan Jan w Kłodnicy), a obecnie mieszkają w Pokoju.

talerze podpisane przez projektantów
porcelana projektantów
wazony z kolekcji Asteroid
szkło ryba flądra
kolekcja Radiant
kolekcja Radiant
talerze z kolekcji Sahara

Poniżej nasz lokalny opolski akcent - resztki żyrandoli Jana Drosta, zaprojektowane do słynnej siedziby Towarzystwa Przyjaciół Opola Musiołówka, wykonane w “Ząbkowicach”:



Pamiętam te żyrandole z dzieciństwa, chodziłam bowiem do szkoły podtawowej nr 5 w Opolu imienia Karola Musiała i w popularnej "Musiałówce" odbywały się spotkania samorządu uczniowskiego, wielka szkoda, że nie zachowały się w całości

Podczas wystawy możliwy był zakup talerza Rotor autorstwa Jana Sylwestra Drosta
(w cenie 30 zł), z czego oczywiście skorzystałam:

You Might Also Like

0 komentarze

ostatnie posty

dołącz do mnie

moja lista blogów